POST (POST?) NA „TŁUSTY CZWARTEK”

„Lepsze jest trochę jarzyn z miłością, niż tłusty wół z nienawiścią”[1] (Prz 15, 17) – to najcelniejsza uwaga na temat sposobu odżywiania się, jaką znalazłem w Piśmie Świętym. Podkreśla ona w lapidarny sposób zasady jadłospisu i odżywiania się. Jedzenie w pośpiechu samo w sobie sprzyja otyłości oraz chorobom przewodu pokarmowego. W barach szybkiej obsługi nie ma czasu zastanowić się nad tym, co jest na tacce lub w rękach. O zaletach potraw z ryb wspomina m. in. Księga Tobiasza (Tb 6, 4). A co z nabiałem? „…dość mleka koziego, byś siebie utrzymał…i wyżywił swoje służące”(Prz 27, 27)  – kozie mleko ma swoje ugruntowane walory, czasem alergikom może zastąpić mleko krowie. Smakosze na pewno cenią kozie sery.

„Na żadnej uczcie nie bądź nienasycony i nie rzucaj się na potrawy! Z przejedzenia powstaje choroba, a nieumiarkowanie powoduje rozstrój żołądka. Z przejedzenia wielu umarło, ale umiarkowany przedłuży swe życie” (Syr 37, 29 – 31). Te  rady zgodne z wiedzą medyczną trafiają do przekonania swoją prostotą.

„Lepszy jest suchy kęs chleba w spokoju niż dom pełen biesiad kłótliwych” (Prz 17, 1) – Księga Przysłów jaszcze raz podkreśla zasady żywienia, udokumentowane naukowo stosunkowo niedawno i dalej daje dobre rady: „…nóż sobie przyłóż do gardła, jeśli masz gardło żarłoczne.”(Prz 23, 2), „…nie bądź z tych, co winu hołdują lub mięsem się lubią obżerać; bo pijak i  żarłok jest w nędzy, ospałość chodzi w łachmanach” (Prz 23, 20 – 21).

Oczywiście pisząc o winie autor miał na myśli jego rozważne używanie, bo „Zadowolenie serca i radość duszy daje wino pite w swoim czasie i z umiarkowaniem” (Syr 31, 28). Wino zalecał święty Paweł Tymoteuszowi: „Samej wody już nie pij, używaj natomiast po trosze wina ze względu na żołądek i częste twe słabości” (1 Tm 5, 23). Najlepiej owo „po trosze” wyjaśnione jest w Starym Testamencie: „Mało bowiem wartości ma picie samego wina, a tak samo również wody, natomiast wino zmieszane z wodą jest miłe i sprawia wielką przyjemność” ( 2 Mch 15, 39)„…wino, co rozwesela serce ludzkie…” (Ps 104[103], 15) jest często przywoływane w Biblii, a w księdze Izajasza nawet brak wina jest elementem apokaliptycznej alegorii (Iz 24, 7-9). Często z winem wymieniana jest sycera – mocny napój sfermentowany, sporządzony z daktyli, niektórych zbóż lub miodu. Jako trunek mocny w przeciwieństwie do wina  jest w Biblii napojem pijaków. Przestrogę przed nadmiernym zauroczeniem winem zawiera Księga Przysłów (Prz 23, 29-35).

Nie tylko jest ważne co się je, ale również jak się je. Mój ulubiony Kohelet („marność nad marnościami – wszystko marność”)  mnie zaskoczył: „Nuże więc!  W weselu chleb swój spożywaj i w radości pij swoje wino!” (Koh 9, 7). Dwa wersety dalej po winie radzi „używanie życia z niewiastą” … Niech żyje Kohelet! A po takim „używaniu” posiłek regeneracyjny:  „Posilcie mnie plackami z rodzynek, wzmocnijcie mnie jabłkami, bo chora jestem z miłości” – mówi Oblubienica w drugim rozdziale Pieśni  Nad Pieśniami. „Gdy serce pogodne – dobry apetyt, zatroszczy się ono o pokarmy” (Syr 30, 25).

Post  wypada podsumować słowami z Księgi Mądrości Syracha. „Zdrowy jest sen [człowieka], gdy ma umiarkowanie syty żołądek, wstaje on wcześnie, jest panem samego siebie. Udręka bezsenności, bóle żołądka i kolki w brzuchu – u łakomego człowieka. A jeśli byłbyś zmuszony do jedzenia, wstań, zrzuć to na uboczu, a ulżysz sobie” (Syr 31, 20-21).  Autor księgi napisanej w drugim wieku przed Chrystusem trafnie określa przyjęte przez medycynę związki otyłości z zapadalnością i powikłaniami chorób układu krążenia: „Łakocie położone przed zamkniętymi ustami to stosy żywności leżące na grobie” (Syr 30, 18). Nic dodać, nic ująć.1Wszystkie cytaty z „Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu w przekładzie z języków oryginalnych”, opracowanego przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich, wydanie trzecie poprawione, PALLOTINUM 1980.

 

6 uwag do wpisu “POST (POST?) NA „TŁUSTY CZWARTEK”

    • „Smaczków” w Biblii jest wiele. Dziwi tylko, że tak nieliczni ją przeczytali. Tak zwani praktykujący katolicy obowiązkowo powinni. Młodzieży polecam Pieśń nad Pieśniami. Feministkom (i nie tylko) – księgi „kobiece”. Wszystkim: Księgę Mądrości Syracha i Księgę Przysłów. Każdy Europejczyk powinien – moim zdaniem – chociaż raz przeczytać całość i nie polegać na cytowanych w chrześcijańskich świątyniach i domach modlitw urywkach.

      • Szanowny Panie Doktorze. Mnie tez zatkało. Ale nie z tego powodu , ze Pan zna Biblię , ale , ze Pan przyznaje się do Niej na forum publicznym. Wielki szacunek dla Pana. I w tym miejscu wypadało by zacytować Mt 10. 32 Poruszył Pan w tym poście bardzo ważny problem – dieta , post – temat rzeka. Wybrane przez Pana cytaty dotyczące w.w tematu są rewelacyjne. Zdrowym żywieniem zainteresowałam się kilka lat temu , lecz oceniając swoją wiedze realnie , nadal stawiam w tym temacie pierwsze kroki. Gdyby nie kiepski stan mojego zdrowia , to raczej nie włączyłbym myślenia ..Swoimi uwagami na temat diety chciałabym podzielić sie pod Pana wpisem dotyczącym stricte diety , o ile się nie mylę , jest takowy..Zaczynałam od postu ( diety) Pani dr. Ewy Dąbrowskiej , kto stosował , wie o czym mowa. Tak krótko – jest to sześciotygodniowy maraton dla desperatów 🙂 Skutek ?? – znaczna poprawa zdrowia – polecam. Jestem w tej dobrej sytuacji , ze mam możliwość nabywania niektórych artykułów spożywczych wprost od producenta organicznej żywności. Nie da się już całkowicie uniknąć „ niezdrowej „ żywności. Przecież wszystko wokół jest skażone : powietrze , woda , gleba. ( i ten durny mój nałóg ). Na koniec chce podzielić się banalna historyjka , z życia wzięta( ale na temat ) Otóż , pewnego razu , zrywajac jabłka ( z drzewa ) , postanowiłam zrobić zdjęcie i rozesłać znajomym. A wyglądało tak : połowa jabłka , a w samym srodeczku , w najlepsze odpoczywający tłusty robaczek 🙁 Podpis – organiczne jabłuszko i mój komentarz „” robak nie jest głupi” 🙂 Czekałam na odzew ..Każda odpowiedz była zgodna z moimi przewidywaniami.:) Może to zbyt banalne o czym pisze , ale , czy nie od jabłka ( owocu ) zaczęły się wszystkie nasze problemy ?? Życzę zdrowia .. Z wyrazami szacunku J.R. Ps. Panie Doktorze , niektórzy naprawdę czytają ( znają ) Biblię. Jeszcze na koniec , szukam dobrych materiałów na temat „ jak przytyć „. W druga stronę , jest dużo , ale nie pomyślano o tych , którzy szukają diety „” waga plus „”Dziękuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.