OFIARY SYSTEMU

Lekarz jest tak samo ofiarą systemu jak jego pacjent. Boryka się  z nieżyciowymi przepisami, wypełnia druki i sprawozdania, tłumaczy choremu niewytłumaczalne zjawiska generowane systemem, często musi wziąć na siebie frustrację pacjentów, dla których ma coraz mniej czasu przez urzędnicze komplikowanie rzeczy prostych. Chory jest zagubiony w polskim systemie ochrony zdrowia, życiem lekarza rządzą urzędnicy. Tylko media nastawiają chorych przeciwko lekarzom nie zważając, że jest to piłowanie gałęzi, na której się siedzi. Jeżeli braknie zaufania do lekarzy, to jak się będziemy leczyć?

Popularne seriale przedstawiają lekarzy również w aspekcie ich normalnego borykania się z problemami rodzinnymi, karierą, słabościami. To dla mnie zdumiewające, jak popularne są programy i seriale o tematyce medycznej. Sam od lat nie mam telewizora, więc  tym bardziej wychwytuję fascynacje telewidzów.

Praca lekarza jest obwarowana gąszczem przepisów. System opieki zdrowotnej jest chaosem, w którym pacjent jest kosztem odsyłanym od podmiotu do podmiotu leczniczego, rzadziej przyciąganym dochodem. To musi prowadzić do racjonalnych zachowań menedżerów i lekarzy tym bardziej, że niespełnienie szczegółowych wymogów płatnika grozi pomniejszeniem dochodów, karami finansowymi, utratą kontraktu (=bezrobociem).

2 uwagi do wpisu “OFIARY SYSTEMU

  1. Dzień dobry. Przeczytałam z uwaga Pana wpis , i uważam , ze byłoby dobrze , aby przeczytał to każdy. Podoba mi się zdanie , w którym miedzy innymi pisze Pan -lekarz „ tłumaczy choremu niewytłumaczalne zjawiska „ …Mam pytanie – jak Pan to robi ? Czy da się „ to „ wytlumaczyc ?? A patrząc z mojej ( pacjenta ) strony , czy da się zrozumieć „coś „ co jest nie do pojęcia ? A tak na poważnie – akurat tej umiejętności lekarzom nie zazdroszczę. Dziękuje. J.R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.